Nagrody

Za swoją działalność Stowarzyszenie SPON otrzymało wiele nagród, m. in.:

1995 r. – Nagroda Bursztynowego Mieczyka

Nagroda Bursztynowego Mieczyka została ustanowiona 17 lat temu przez ówczesnego Wojewodę Gdańskiego Macieja Płażyńskiego. Co roku Kapituła NBM nagradza od 3 do 5 najlepszych organizacji z naszego województwa. Oprócz symbolicznego Bursztynowego Mieczyka nagrodzona organizacja otrzymuje premię pieniężną w wysokości 5 000 zł. Oprócz nagród głównych przyznawane są również nagrody specjalne i wyróżnienia.

2003 r. – Medal Prezydenta Miasta Gdyni „Gdynia bez Barier”

Za konsekwencję i upór w pokazywaniu osobom niepełnosprawnym, jak pokonywać codzienne trudności i jak odnaleźć własne miejsce w życiu. Medal przyznawany jest od 2000 r. osobom, instytucjom, organizacjom i firmom, które w praktyce realizują ideę integracji, ułatwiając normalne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Celem gdyńskiego konkursu jest pomoc w przełamywaniu stereotypów i barier architektonicznych, mentalnych, komunikacyjnych i innych, które utrudniają życie niepełnosprawnym. Laureat medalu ma prawo używania logo na wszystkich obiektach i produktach. Każdy z nich dostaje też obraz wykonany przez artystów malujących ustami lub nogami.

2006 r. – Medal im. Matki Teresy z Kalkuty

Medal im. Matki Teresy z Kalkuty jest honorową nagrodą przyznawaną raz w roku za wyróżniające się działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Medale im. Matki Teresy z Kalkuty przyznawane są przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie wspólnie z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych w 2 kategoriach: osoby fizyczne i organizacje pozarządowe.

2010 r. – Sopockie Serce – nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej Sopotu

Nagroda przyznawana jest za znaczące osiągnięcia na rzecz miasta oraz jego mieszkańców. W ramach Nagrody SPON otrzymał statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną.

2011 r. – Lodołamacz 2011

Statuetka Lodołamacza jest wyróżnieniem dla tych, którzy decydując się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, jednocześnie prowadzą wobec nich przyjazną politykę personalną, przełamują bariery, walczą z niechęcią i obojętnością społeczeństwa. SPON zajął 1. miejsce w województwie pomorskim i 3. miejsce w Polsce.